SKORO SVI TO RADIMO U SPAVAĆOJ SOBI, A NE ZNAMO DA TAKO STRADA SRCE: Doktor otkrio kad bezazlena navika postaje OPASNA

Zdravlje

SKORO SVI TO RADIMO U SPAVAĆOJ SOBI, A NE ZNAMO DA TAKO STRADA SRCE: Doktor otkrio kad bezazlena navika postaje OPASNA

Saznajte da li je i u kojoj mjeri spavanje uz svjetlost štetno po zdravlje.

Većina ljudi ima običaj da ostavi TV upaljen dok se ne uspava, a neki čak vole da utonu u san uz upaljenu lampu. O tome kako svjetlost utiče na san, govorio je doktor Džordž Sapego. Po njegovoim riječima, čak i mali izvor svjetlosti, poput ekrana televizora ili laptopa, utiče na kvalitet sna.

“Osvjetljenje, bez sumnje, smanjuje kvalitet sna. Efekat je otprilike isti kao kada mijenjate vremenske zone ili radite u noćnoj smjeni. Ako redovno remetite prirodni proces smjenjivanja budnosti i sna, to dovodi do malog, ali prilično primjetnog povećanja rizika od srčanih i vaskularnih bolesti, povećava rizik od upala, pa čak može i da utiče na razvoj dijabetesa.

Prije 15 godina Svjetska zdravstvena organizacija je navela da je uočena veza između rada u noćnoj smjeni i onkoloških bolesti”, navodi Sapego.Doktor je precizirao i koliko vremena treba da prođe da bi spavanje sa uključenim svjetlom izazvalo negativne posljedice po zdravlje.

“Kratkoročno gledano, ako upalimo svjetlo kad legnemo u krevet, poremetićemo cuklus budnosti i sna, zaspaćemo kasnije, teže će nam biti sutra da ustanemo i probudućemo se kasnije nego inače. Što se tiče štetnih efekata na nivo glukoze u krvi ili bolesti srca, da bi se to desilo, potrebno je prođu mjeseci i godine”, kaže dr Sapego.

Dodao je i da se spavanje sa upaljenim svjetlom ipak preporučuje starijim ljudima.

“Za njih je bolje da spavaju uz svjetlost jer u mraku im se može desiti da padnu i povrede se, na primjer polome vrat, butnu kost itd”, objasnio je ljekar. (novi.ba)