Jasminu je suprug ostavio zbog pjevačice: U poderanim cipelama prodavala na pijaci, danas je doktor nauka
Jednog običnog junskog jutra Jasmina Tekić je krenula da odvede sina u vrtić. Sjedio je u svom dječijem sjedištu i gledao kroz prozor, a onda je zaplakao: “Mamice, zašto baš nama ovo da se desi?” I stvarno, pitala se Jasmina, zašto se baš njima desilo?
Prije 19 godina, Jasmina se razvela i postala samohrana majka jer njen bivši suprug nije plaćao alimentaciju. Kada danas pogleda na sve što je postigla i kada vidi svog sina Petra, može samoj sebi reći: “Svaka čast.”
“Peca je postao dijete razvedenih roditelja, a moji snovi o velikoj porodici, domu i ljubavi su nestali. Razdvojio nas je veliki porok i odlazak Petrovog tate sa estradnom zvijezdom. Pukao je balon od sapunice, san da postoji sreća i ljubav za čitav život”, priča zašto se razvela od supruga.
Kako se osjećala kada je ostala sama sa sinom?
“Prolazi vam tada hiljadu pitanja kroz glavu, da li ste vi krivi za takvu situaciju, da li je kriv suprug ili druga osoba. Sa ove vremenske distance mogu da kažem da smo krivi svi: ja zbog pogrešnog odabira partnera, druga osoba koja je znala da je moj suprug u braku i da ima dvogodišnje dijete i bivši suprug koji je otišao od djeteta, a ne samo od mene”, odgovora nam primarijus dr Jasmina, specijalista dječje i preventivne stomatologije i poručuje da u ljubavi nikada ne treba pristajati na kompromise.
“Što bi rekao Bora Stanković: “Ne biva”. Rasla sam u drugačijoj kući, sa drugačije obrazovanim osobama i drugačije vaspitavana od Petrovog oca. A svaki muškarac želi najljepšu jabuku i da je onda polako uništava i da na kraju ode. Savjetujem djecu: “Najveći fakultet je izabrati pravu osobu za zajednički život i porodicu. Kada to promašite, promašili ste suštinu života. Džaba i fakultet i obrazovanje, ako ste sa nekim ko to sve sruši”, ističe Jasmina.
Sin je uvijek za nju bio najveći poklon ljubavi i nikada ga nije učila da bude u sukobu sa ocem. Naprotiv.
“Shvatim ponekad koliko čudo je genetika. Petar nikada nije prespavao kod tate, nije provodio vikende sa njim, a spava u istom položaju kao on, ima isto stopalo i jako liči na njega. Ima i njegove reakcije i boju glasa zbog koje sam se zaljubila u njegovog tatu”.
“Mama, pa ti si sada siroče, ali imaš mene”
Razvod nije bila jedina muka koja ju je zadesila, umrli su joj tada majka i otac.
“Nesreća ne dolazi sama. Oba roditelja su mi umrla na rukama. Pitam se često da li je to privilegija ili kazna. A moj sin onako mali bio je svjedok svega toga. Sjećam se, kada je umrla mama, Petrova najveća podrška i osoba koja ga je obožavala, kako mi je sin pomagao. Sa samo šest godina me je podigao jer sam se onesvijestila na grobu, iscrpljena i pretužna. Rekao mi je: “Mama, pa ti si sada siroče, ali imaš mene”, prisjeća se Jasmina koja je rođena u Ćupriji.
Okolina nije blagonaklono gledala na nju kao samohranu mamu.
“Gubitnike niko ne voli. Dosadni ste, dijete je malo, bijesni ste što nema alimentacije, svi beže od vas, a dijete vam izdvajaju iz svih priča kao da je žigosano. Navuku se neki teški oblaci”, nastavlja Jasmina koja se tada sjetila majčinih riječi: “Sine, kada se zatvore sva vrata, ostane odškrinut jedan prozor samo za tebe – pronađi ga”.
“I ja sam krenula u akciju traženja. Prepuna bola i ponižavanja postala sam jaka sa samo jednim ciljem: Petar. Imala sam još neke zadatke: da ne izgubim sebe, da Petar izraste u dobrog čovjeka i da ga pretjerano ne vežem za sebe”, ističe Jasmina.
Kada se razvela i ostala bez oba roditelja, Jasmina je bila magistar stomatoloških nauka, doktorka koja je preprodavala stvari na Pančevačkoj pijaci.
“Nije bilo novca, a sve moraš sam. Ali nisam to pokazivala, nisam se žalila, nisam padala niti tražila od bilo koga”.
Išla je u poderanim čizmama na posao i spremala doktorat
“Sjećam se da me Peca video kada sam u poderanim čizmama krenula na posao. Stegao mi je ruke i rekao: “Znam, to se sada nosi, ali ja ću ti jednog dana kupiti nešto mnogo ljepše”. E, te ručice su bile lijek svake noći na mom licu i njegovo razumno ponašanje. Kupovali smo samo kada smo mogli, Peka je uz mene učio kako da postane dobar i uspješančovjek”, kaže ponosno Jasmina.
Otkriva nam da se njen sin izborio i sa vršnjačkim nasiljem jer je bio “primer djeteta koga su u školi mučili, tukli i ponižavali”. Uz ljubav i podršku majke prebrodio je sve, a dok je on noću spavao, ona je završila četiri međunarodna kursa menadžmenta onlajn. Spremala doktorat i subspecijalizaciju i pisala naučne radove.
“Uspeh po uspeh i život dobije toplije boje. I oni što su vas zaboravili počinju da vas se sjećaju”, dodaje Jasmina koja je odustala od naplate alimentacije:
“Sudski proces je pakao, ponižavate se za 10, 000 mjesečno i na kraju odustanete da oca svog djeteta gonite u zatvor jer to je loša referenca za vaše dijete i njegov budući život, a ono nije krivo što ste izabrali nekog ko hoće da bude dečko “u 100. godini” i ko je zaljubljen u estradu”.
“Ama, baš sve je vrijedilo”
Jasmina je mnogo toga uradila: objavila monografiju, napisala standarde za oblast stomatološke zdravstvene zaštite, dobitnica je godišnje nagrade Jedinstvenog udruženja za oblast kvaliteta u oblasti stomatologije. Veliku podršku pružio joj je profesor Vidosav Majstorović, koji je “prepoznao težak život jedne samohrane majke”.
Ali je Petar njen najveći uspeh.
“Petar je momak od 196 centimetara, nosi patike broj 47 i ima dušu kao Balkan. Pametan, odličan đak, na početku ljubavnih veza, kuha fantastično, a mene može da odmijeni u svim poslovima. Kažem u šali: “Povukao na naše, a ne na njih”. Imamo svoje rituale smijeha, sreće zadovoljstva. Život nam je uljepšao i naš predobri pas Hogar koji ima samo tri kilograma, ali ima uvijek ljubavi za nas. A sin će uskoro napuniti 18 godina, pa pošto povremeno radi, voljela bih da iznajmi stan i bude svoj čovjek”, ponosna je Jasmina.
“Da majka dočeka da konačno i nju neko odveze na posao i da ne bude Katica iz Radovana trećeg. A najvažnije mi je što je Peca šmeker. Uđe u pekaru i vidi samohranu majku sa dvoje djece kako je vuku za suknju dok ona drži kišobran, torbu i hljeb koji pokušava da plati. Peca im priđe i zamoli je da joj pridrži stvari da bi ona na miru platila račun, a deca se za to vrijeme igraju sa našim Hogarom. Žena izađe i pruži mi ruku. Kaže: “Kakav momak”. I ja znam, sve je vrijedilo. Sve… I nespavanje, i skidanje temperature, i liječenje modrica od školskih zlotvora, i vrata gdje crtamo koliko smo porasli, i moje strpljenje na poligonu dok ga učim da vozi, i suze za djevojkom, i bicikl na Adi, sve… Ama, sve je vrijedilo”, poručuje.
Petar je uspješan dečko, sjajno pleše, obožava muziku, a pohađao je i časove glume.
“Moja majka je govorila za mog Petra: “On će biti nešto posebno. I već jeste. Potpuno svoj, vrijedan i dobar.Ponosan je što sam baš ja njegova majka i što o meni sluša samo riječi hvale – i od prijatelja i od neprijatelja”.
Ako muž ode, nije kraj života
Jasmina je imala posebnu poruku za samohrane majke, ali i očeve koji sami odgajaju djecu.
“Drage majke, iako ste samohrane, morate da budete model svojoj deci. Učila sam i zbog sebe i Petra. I ispred imena imam neke titule koje sigurno govore o mom radu. U vlasništvu imam stan od 45 kvadrata, auto, Hogara i Petra, najveće blago. Ali imam i sebe. Kada pada avion, prvo masku stavljate sebi da biste pomogli i drugima. Imam svoje dobro odabrane prijatelje, imam svoja zadovoljstva da čitam knjige koje volim, često pjevam i radujem se svakom danu.
Volimo naš lijepi mali stančić koji smo malo renovirali i pretvorili u oazu. Pustimo često muziku, pjevamo, svako ima svoj mikrofon i igramo. Igra i Hogar. Život je lep, drage samohrane mame. Nije kraj života ako muž ode i svi pobjegnu od vas. Nađite snage, budite svoje, borite se. Čuvajte zdravlje i čist um jer razmišljate za sebe i djecu. Svima vama samohranim roditeljima kažem da nije lako biti i tata i mama. Mnogo je teško, ali je rezultat bajkovit”, poručila je i istakla:
“Divno je kada znate da ste uspeli. Da ste se samo malo savili na trenutak u životu da biste uhvatili bolji zalet. Želim da moj sin upiše i studira najbolji fakultet – Stomatološki fakultet. I imam želju da nam se želje poklope. A ako i ne bude tako, neka bude sretan i zdrav i svoj, baš ovakav najbolji. Nađite i vi svoj odškrinut prozor i čuda su moguća. A kada me pitaju: “Kako ste vi i Petar?”, odgovorim: “Najbolje, tako nam i treba”.
Mnogo titula ima Jasmina, a kada je pitate da ih nabroji po važnosti, kaže: specijalista dječje stomatologije, subspecijalista zdravstvenog vaspitanja, magistar, doktor stomatoloških nauka, primarijus, Petrova samohrana mama. (pressmediabih.com)